انواع تاییدیه پایان دوره و چگونگی دریافت آن‌ها

مقدمه‌ای مهم درباره تاییدیه‌های پایان دوره

مجموعه خانه تاسیسات، هدف اصلی خود در برگزاری سمینارها و دوره‌های آموزشی را کیفیت آموزش و کاربردی بودن آن قرار داده است و هرگز تمایل ندارد انگیزه حضور در سمینارها و دوره‌ها، دریافت گواهی‌نامه یا تاییدیه پایان دوره باشد. چرا که در دنیای امروز، گواهی‌نامه پایان دوره جز یک تکه کاغذ نیست و به خودی خود ارزشی ندارد! بله واقعیت همین است و در مورد تمامی مجموعه‌های آموزشی نیز صدق می‌کند. این تکه کاغذ فقط زمانی ارزش پیدا می‌کند که دانش‌پژوه، تخصص مورد نظر را فرا گرفته باشد و بتواند در مصاحبه شغلی یا در میدان عمل از عهده وظایف خود برآید و هدف اصلی ما نیز همین است.

عناوین تبلیغاتی مانند «برترین… تنهاترین… اولین… آخرین… حرفه‌ای‌ترین… شاخص‌ترین… و خلاصه همه این ترین‌ها» که مجموعه‌ها برای تبلیغات خود استفاده می‌کنند را کنار بگذاریم! هیچ‌کدام از این‌ها، به فرض هم که حقیقی باشد (که خیلی از آن‌ها نیست)، به خودی خود هیچ ارزشی محسوب نمی‌شود. بنابراین اکیدا توصیه می‌کنیم، انگیزه حضور خود در سمینار یا دوره آموزشی را کیفیت دوره و نتیجه مطلوب علمی و مهارتی بعد از حضور در دوره بدانید. تاییدیه پایان دوره نیز صرفا یک برگه برای یادآوری قرار و مدارهایی است که با هم در سمینارها و دوره‌ها می‌گذاریم و البته در رزومه شغلی و مصاحبه شغلی شما یا ارتقای شغلی شما قابل استفاده است و البته باز هم جز یک برگه کاغذ نیست و این شما هستید که باید در میدان عمل،‌ خودی نشان بدهید و ثابت کنید که حرف‌های زیادی برای گفتن دارید. این هدف ماست و به امید خدا و یاری خدا با کمک شما محقق خواهد شد.

اعتبار تاییدیه‌های پایان دوره؛ معتبر یا غیرمعتبر؟

در بخش قبل، کمی در مورد مقوله اعتبار با هم صحبت کردیم و در اینجا آن را جمع‌بندی و نهایی می‌کنیم.

بعضی از مجموعه‌ها چنان روی واژه «مدرک پایان دوره معتبر» تاکید می‌کنند که گویی با داشتن این برگه، دیگر همه درهای بسته دنیا به روی شما باز می‌شود و همه ما این را می‌دانیم که این‌طور نیست! بنابراین تاکید روی مدرک معتبر، چیزی جز یک شعار تبلیغاتی نیست و با شعار دادن، کاری پیش نمی‌رود. اعتبار تاییدیه به خودی خود معنایی ندارد. اعتبار هر تاییدیه یا گواهی‌نامه‌ای در کنار تخصص و حرف‌هایی که شما در میدان عمل برای گفتن دارید معنا پیدا می‌کند. این تاییدیه‌ها صرفا نقطه شروعی برای نشستن پشت میز مذاکره شغلی است و بس. در دنیای امروز،‌ آنچه بیش از محل صدور و صادرکننده گواهی‌نامه برای کارفرمایان اهمیت دارد، آشنایی دانش‌پژوهان با مطالب و توانمندی‌هایی است که ادعا می‌کنند. بنابراین داشتن مدرک بدون تخصص و توانمندی به منزله ادعای بدون عمل است و هیچ ارزشی ندارد. تاییدیه پایان دوره صرفا توجه کارفرما را برای مدت بسیار کوتاهی!!! به خود جلب می‌کند و باعث می‌شود که دقایقی را با شما مذاکره کند تا شاید فرد مورد نظر خود را پیدا کند و این تنها کمکی است که تمامی تاییدیه‌ها و گواهی‌نامه‌ها از هر نوع می‌توانند به شما بکند. این نکته در خصوص تاییدیه‌های پایان دوره به زبان فارسی و انگلیسی کاملا یکسان است.

مجموعه خانه تاسیسات تاکنون مجوزها و تفاهم‌نامه‌های مختلفی با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف داشته است که نشان از دارا بودن شناسنامه‌ای معتبر و قابل اعتماد برای مخاطبان است و تاکنون سمینارها و دوره‌های بسیار متنوعی در تقریبا تمامی استان‌های کشور با سازمان‌های بزرگ و کوچک دولتی و خصوصی برگزار نموده است و مجموعه‌ای شناخته شده در این حوزه به شمار می‌رود. از این رو تاییدیه‌های پایان دوره ما در بسیاری از این سازمان‌ها به عنوان سند قابل قبول برای ارتقای شغلی،‌ افزایش دستمزد، آموزش ضمن خدمت و مانند آن مورد قبول بوده است و نمونه‌هایی از این دست بسیار بوده‌اند.

در خصوص اعتبار خارج از کشور نیز کلام تازه‌ای نداریم. باز هم این اعتبار در کنار تخصص و توانایی فنی شما معنا پیدا می‌کند و داشتن یک تاییدیه به زبان انگلیسی می‌تواند قوت‌قلبی برای دانش‌پژوهان باشد که در خارج از کشور نیز این تاییدیه را در رزومه شغلی خود داشته باشند و بتوانند فرصتی برای اثبات توانمندی‌های فنی خود پیدا کنند. البته باید به این نکته اشاره نمود که برخی از تاییدیه‌های پایان دوره خاص (نه همه تاییدیه‌ها) پس از ترجمه رسمی و ارائه به سفارت کشورهای مختلف، برای دانش‌پژوه دارای امتیاز هستند. البته این مسئله قاعده کلی و ثابتی ندارد و در صورت نیاز به چنین تاییدیه‌هایی می‌توانید برای انتخاب تاییدیه مناسب و اقدام برای دریافت آن، با مشاوران ما نیز مشورت نمایید.

 آخرین نکته مهم در این خصوص نیز مجموعه‌هایی هستند که مدعی صدور گواهی‌نامه بین‌المللی از موسسات و سازمان‌های مختلف خارجی با اسامی متنوع و به ظاهر معتبر هستند. تاکنون بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی به مجموعه ما پیشنهاد همکاری برای صدور گواهی‌نامه بین‌المللی با نام موسسه‌ای خاص را داده‌اند که بررسی‌های ما حاکی از آن بوده است که عملکرد این موسسات چندان اصولی و حرفه‌ای نبوده است و برخی از آن‌ها صرفا با انتخاب نامی مشابه با یکی از دانشگاه‌های مطرح دنیا سعی در جلب اعتماد و جذب مشتری دارند و صرفا با ثبت یک وب‌سایت یا یک موسسه در یک کشور، اقدام به صدور چنین گواهی‌نامه‌هایی می‌کنند که این برگه‌ها در عمل، ارزش چندانی ندارند.

انواع تاییدیه‌های پایان دوره قابل دریافت از مجموعه خانه تاسیسات

 • تاییدیه پایان دوره مجموعه خانه تاسیسات با مهر برجسته و کدشناسایی به زبان فارسی
 • تاییدیه پایان دوره مجموعه خانه تاسیسات با مهر برجسته و کدشناسایی به زبان انگلیسی
 • تاییدیه پایان دوره فنی – حرفه‌ای با کد بین‌المللی

تذکر مهم: تاییدیه پایان دوره مجموعه خانه تاسیسات به زبان فارسی در تمامی سمینارها و دوره‌های آموزشی، طبق آیین‌نامه آموزشی برای دانش‌پژوه صادر می‌شود و سایر تاییدیه‌ها تنها طبق درخواست مکتوب دانش‌پژوه با طی نمودن روال اجرایی مربوطه و پرداخت هزینه‌های مرتبط با آن قابل دریافت می‌باشد.

محتوای تاییدیه‌های پایان دوره

در تمامی تاییدیه‌های پایان دوره مجموعه ما، مشخصات کامل شناسنامه‌ای دانش‌پژوه، نام کامل دوره به همراه کد دوره،‌ مدت دوره و امتیاز کسب شده در ارزیابی پایان دوره به همراه عکس پرسنلی دانش‌پژوه به همراه مهر برجسته مجموعه ارائه می‌شود.

مدت زمان آماده شدن تاییدیه‌های پایان دوره

مدت زمان آماده شدن تاییدیه‌های پایان دوره متناسب با نوع تاییدیه درخواستی و در زمان‌های مختلف سال به دلایل مختلف اجرایی، معمولا بین ۲۰ تا ۴۵ روزی کاری به طول می‌انجامد. در خصوص تاییدیه‌های پایان دوره مجموعه خانه تاسیسات این زمان معمولا ۲۰ روز کاری است و در خصوص تاییدیه مربوط به سازمان‌ها، زمان آماده‌سازی تاییدیه تابع شرایط و ضوابط آن سازمان بوده و اساسا خارج از کنترل مجموعه ما است. اما تجربه پیشین ما نشان داده است که تاییدیه‌های سازمان‌ها معمولا در فاصله ۳۰ الی ۴۵ روز بعد از برگزاری آزمون و اعلام نتایج، صادر شده و قابل دریافت می‌باشد. در هر صورت اگر نیازمندی یا محدودیت خاصی در خصوص زمان آماده‌سازی تاییدیه پایان دوره دارید، حتما پیش از هرگونه اقدامی، شرایط خود را با مشاوران ما مطرح نموده و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

شرایط دریافت تاییدیه‌های پایان دوره

 • حضور در حداقل سه‌چهارم مدت دوره
 • حضور در ارزیابی پایان دوره
 • کسب حدنصاب قبولی در ارزیابی پایان دوره
 • تکمیل بودن مدارک موردنیاز

مدارک مورد نیاز برای دریافت تاییدیه‌های پایان دوره

 • کپی تمامی صفحات شناسنامه
 • کپی پشت و روی کارت ملی
 • دو قطعه عکس رنگی با زمینه سفید با رعایت شئونات اسلامی (تذکر مهم: به ازای هر تاییدیه ۲ قطعه عکس موردنیاز است.)
 • تکمیل بودن مدارک ثبت‌نام و پرداخت هزینه‌های مربوطه